Lidé potřebují ke svému běžnému životu odpovídající množství finančních prostředků. A zatímco tomu tak v některých případech je, jindy nikoliv. A i kdy to zní poněkud paradoxně, jsou i lidé, kteří se potýkají s nedostatkem peněz, byť jsou ve své podstatě docela majetní. Ano, i na bohaté lidi může dolehnout chudoba. A jak ji pak tito mohou vyřešit? Může jim pomoci třeba i zpětný leasing nemovitosti.
O co se tu jedná? V podstatě o něco, co se tak trochu podobá půjčce provázené zástavou nemovitosti, ovšem ve skutečnosti to půjčkou není. Protože jde o prodej dané nemovitosti, jenž ale má oproti běžným prodejům, jaké obvykle známe, svá jistá specifika.
Zkrátka tu jde o situaci, kdy ten, kdo má nemovitost a potřebuje peníze, tuto nemovitost prodá novému majiteli. Ovšem s tím, že si podle okolností vzápětí tuto nemovitost od toho, komu ji prodal, pronajme, a tedy ji může i nadále běžně využívat, pouze s tím rozdílem, že už tato není jeho. Případně pak po prodeji takové nemovitosti následuje dohodnutá možnost zpětného odkoupení, respektive předkupní právo.
Běžně se takové transakce uzavírají mezi těmi, kdo momentálně potřebují peníze, a nebankovní společností. Nebankovní společnost se pak stane majitelem nemovitosti výměnou za peníze, jež za tuto poskytne, a původní majitel se stává finančně zajištěným, ovšem pozbývá vlastnických práv k oné nemovitosti. A byť v oné nemovitosti i nadále žije, stává se pouhým nájemníkem s nájemní smlouvou.
A výhodou tu pro prodávajícího člověka nemusí být jenom to, že dostane peníze. Toto může být v nejednou případě i efektivní způsob, jak ochránit svoji nemovitost dejme tomu před exekutory. Ti na ni totiž ve chvíli, kdy je tato prodána nebankovní společnosti, už nedosáhnou. A člověk si ji pak může koupit zpět ve chvíli, kdy si dá své záležitosti do pořádku, a to třeba i s využitím bankovní hypotéky.
Což může někomu přijít vhod.