Zapojení elektrické instalace musí provádět odborník, který je majitelem platného certifikátu. Tomuto kroku se nevyhne nikdo, kdo by rád prováděl tyto práce svépomocí. Zákon však umožňuje vlastními silami provést přípravu a samotnou pokládku kabeláže a jednotlivých aktivních prvků.
Rozmístění zásuvek a vypínačů
Může se to zdát poněkud přehnané, ale právě tento krok je jedním z nejobtížnějších. Pokud provádíte svépomocí přípravu na elektroinstalaci, máte vše plně ve své režii, a to vyžaduje alespoň zevrubnou projektovou dokumentaci. Pochopitelně se s ní nebudete chlubit na úřadech, bude pouze pro vaši interní potřebu, ale to neznamená, abyste ji podcenili.
Do půdorysů jednotlivých místností patří nákres dispozice nábytku, což je důležité zejména u zásuvek. Často se totiž stává, že lidé nepočítají se změnou rozmístění jednotlivých kusů stolů, skříní, komod a sedacích koutů a zásuvek se pak v místnosti nedostává. V zásadě platí, že raději více zásuvek, než dodatečné prodlužovací šňůry.
Zvláště v ložnicích, v dětských pokojích, v koupelnách a v kuchyních se stává, že jsou zdroje přívodu elektřiny umístěny příliš nízko nebo z dosahu spotřebičů, pamatujte také na to, že většina z nich má krátký přívodní kabel. Z hlediska komfortu také předem zvažte polohu ovladačů žaluzií, osvětlovací techniky a termostatů.
Datové rozvody
Do projektové dokumentace patří zakreslit i vedení datové, tedy nejen kabeláže silové elektřiny. Zatímco ty se umístí do drážky samostatně (jejich izolace je dostatečně silná), pro všechny datové rozvody platí zásada vkládat je do tzv. husího krku. Patří sem počítačové UTP kabeláže, televizní a satelitní technika, vedení pro termostaty, alarmy, provoz klimatizace, detektory CO. Raději promýšlejte vše do detailů a s dostatečným časovým odstupem. Pokud povede kabeláž v podlaze, využijte kabelový chránič, který odolává mechanickému namáhání.