Hlavní složkou, která dělá zázraky, všech podobných šampónů je však lopuch, respektive kořínek této rostliny, spíše tedy keříku. Tuto rostlinu, pokud byste se rozhodli pro výrobu šampónu doma, musíte sklízet na podzim nebo na jaře. Kořen této rostliny je hodně dlouhý, a tak není úplně snadné ho ze země dostat. Když kořen lopuchu skutečně někde v přírodě ukořistíte, určitě je nutné ho samozřejmě omýt. To udělejte hned, ať to máte vyřízeno a můžete pak už jen připravovat kouzelný šampón.
Co tedy budete všechno potřebovat?
· 350 ml měkké minerální nebo filtrované vody
· 10 cm kořene lopuchu nebo cca 100 g sušeného kořene lopuchu (lopuch plstnatý)
· 50 ml tekutého mýdla z černých oliv
· 5 g čistého kofeinu
· Sorban draselný nebo Cosgard – na konzervaci
· éterický olej
Jak postupovat při přípravě?
1. Náš ukořistěný lopuch máme omytý a máme ho alespoň deset centimetrů. Těchto deset centimetrů nakrájíme na malé kousky a odměříme si 250 ml vody, kterou si dáme vařit. Po probublání vodu odstavíme a kousky kořene do ní vložíme vylouhovat. Ideálně je, nechat kořen ve vodě alespoň 12 hodin.
2. Slijeme vodu (zbytek kořene můžeme vyhodit) a máme tedy čistý výluh kořene lopuchu plstnatého. Pokud nejste takoví dobrodruzi, sušenou variantu můžete pořídit i za 244,- Kč za 1 kg třeba přes internet.
3. Zbytek vody, tedy těch 100 ml vody použijeme tak, že v ní rozpustíme 5 g kofeinu.
4. Výluh kořene smícháme s vodou s kofeinem a přidáme tekuté mýdlo.
5. A všechno to pěkně smícháme, až nám vyjde krásná brčálově zelená barva.
6. Konzervujeme tak, že na každých sto gramů výsledného výrobku dáme devatenáct kapek Cosgardu neb dvacet kapek Kalium Sorbátu.
Tímto šampónem klasicky můžete umývat vlasy mokré, přičemž ideálně nechávejte minimálně dvě minuty působit, aby hezky zabral. Šampon se zcela vymývá.
Pozor na to, že tento šampon má velmi omezenou dobru trvanlivosti, to znamená, že byste ho měli používat a využívat co nejdříve a neschovávat ho na horší časy.